Düş Mucitleri İle İlgili Merak Ettikleriniz….

Okulumuz 08:00-17:00 arasında eğitim hizmeti verir, 17:00-18:00 arası nöbet saatidir. Nöbet saatine 24-36 ay ve 36-48 ay olan çocuklarımızın kalmasını pedagojik olarak önermeyiz.

Okulumuzda Sabah Kahvaltısı 08:00-09:15 arasındadır. 09:15’ten sonra gelen çocuklarımız rutin oluşturabilmeleri ve öğle yemeklerini engellememesi için doğrudan atölyelerine alınır. 09:15 ve sonrasında gelecek çocuklarımızın evde kahvaltılarını yapmaları çok önemlidir. Sabah kahvaltı süresi 20 dk olarak belirlenmiştir.

Öğle yemeği yaş gruplarına göre 12:30’dan 13:00’e kadar planlanır. Öğle yemeği süresi 20 dk olarak belirlenmiştir.

İkinci kahvaltısı yaş gruplarına göre 15:00-15:30 saatleri olarak değişiklik gösterir. İkindi kahvaltısı süresi 15 dk olarak belirlenmiştir.

Uyum dönemi 1 aydır. Bu sürenin ilk haftası veli-okul iş birliği desteği gereklidir. Bu süreçte ebeveynlerimizden birini mutlaka çocuğumuz ile birlikte sürece dahil edilir. Günde yarım saat ile başlayıp birinci haftanın sonuna kadar süre yarımşar saat arttırılarak hafta tamamlanır. Süreç çocuktan çocuğa farklılıklar göstereceğinden dolayı, süreci Uzman Psikolog ve PDR Ekibimiz bireysel olarak takip eder. İlk haftadan sonra PDR ve Psikolog tarafından değerlendirme yapılır, İlk haftadan sonra çocuklarımız okulumuza ebeveynsiz kabul edilir.

Sosyalleşme alanı olması nedeni ile bulaş riskini minimuma indirmek ve hasta olmayan çocuklarımızı korumak amacı ile hasta çocuk okulumuza kabul edilmez. 37,5 derece üzerinde ateş, kusma ve ishal belirtilerinden birisinin olması okul sağlık birimimiz tarafından bulaşıcılık riski taşıdığı için çocuğumuzun evde dinlendirilmesini gerekmektedir.

Okulumuz hafta sonu ve resmî tatillerde tatile girer.

Yarı yıl tatilinde bir hafta tatildir. Okulumuz Eylül Ayında okulların açıldığı tarihte açılır, öncesinde ilk defa okula başlayacak çocuklarımız için bir hafta oryantasyon programı uygulanır. Haziran ayının 3.haftası kapanır.

Temmuz başı itibari ile yaz okulu programı başlar.

Temmuz ayı yaz okulu 3 haftadır. Ağustos başı yaz okulu ikinci ayı başlar, ağustos ayı yaz okulu 3 haftadır. Ağustos ayı son haftası, Öğretmenlerimizin eğitim ve seminer haftasıdır.

Yılın son günü, öğretmenler günü okulumuz 16:00 da kapanır.

Velilerimize günlük olarak mobil uygulamamız üzerinden rutin bilgilendirme ve haftalık olarak da “Reggio Posta” uygulamamız ile sistemden proje ve merkez bilgilendirmeleri yapılmaktadır.

Ebeveynlerimiz ile yılda 1 defa Ebeveyn Atölyesi, yılda 1 defa Proje Toplantısı, yılda 1 defa Remida Festivali ve yılda 2 defa Bireysel Gelişim Değerlendirme Toplantısı yapılır.

Öğretmenlerimiz velilerimizi iki haftada bir kurum telefonu ile rutin olarak bilgilendirir.

Reggio İlhamlı okullarda müfredat dinamiktir. Okulumuzda “MEB Müfredatı”, “Uluslararası Erken Çocukluk Dönemi Göstergeleri” ve “İlkokula Hazırlık Ön Kazanımları” dikkate alınarak uzman eğitmen kadromuzun provokasyonu ile çocuklarımızın merakları dikkate alınarak dinamik bir müfredat oluşturulur. Mezun Reggio Çocuklarının; klasik erken çocukluk eğitimi ile mezun olan çocuklara göre; entelektüel, bilişsel alt yapı, sosyal duygusal gelişim, özgüven -öz disiplin, en önemlisi yaratıcılık, problem çözme becerileri ve üretim açısından önde oldukları araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Ödemelerimiz bir eğitim dönemi baz alınarak sözleşme ile banka OTS sistemi ve/veya VINOM sistemi ile taksit, kredi kartına taksit, peşin toplu havale şeklinde gerçekleştirilir. Yaz okulu ücretlendirmesi ayrıdır, her yıl mayıs ayında belli olur. Açık hesap ile çalışılmaz ve elden ödeme alınmaz.

Yönetim Kurulu her yıl belirli meslek gruplarına belirli oranlarda indirim anlaşması yapma kararı alabilir. Bu her yıl erken kayıt döneminde belli olur, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Döneminde Yönetim Kurulumuz, Erken Kayıt İndirimi, Fidelity İndirimi (Reggio çocuklarımız için kayıt yenileme indirimi), Kardeş İndirimi ve Peşin İndirimi seçeneklerini onaylamıştır. 2022-2023 Eğitim Öğretim Dönemi için bu indirimlerin dışında bir indirim mevcut değildir.

Okulumuz alternatif ikinci dil kazanımlı bir okuldur. İkinci dil edinimi ezber yolu ile değil; maruz bırakma yolu ile olur. Sınıflarımızda bir Türkçe konuşan bir İngilizce konuşan öğretmen bulunur.

Alternatif Eğitimde amaç çocukların merak duygusunu geliştirerek, sorgulama yolu ile öğrenmeye açık hale getirmektir. Dolayısı ile merak duygusuna dayalı sinaptik bağlantılar ile öğrenme ana dili ile veya çift dilli büyüyen çocuklarda hangi çift dil kullanılıyorsa onunla gerçekleştirilebilir. “Erken Çocukluk Dönemi Eğitimi”; erken çocukluk kazanımlarını hedef alan bir eğitim felsefesi olduğu için öncelikli amacımız; ikinci bir dili ana dili gibi öğretmek değildir.

İkinci dilin de ilk altı yılda anadili gibi olabilmesi için anne karnından itibaren ana dilinde olduğu gibi, çocuğun ailesinde sürekli kullanılması çocuk ile ikinci dilde de iletişimin sürekli kurulması gerekmektedir. Bu şekilde büyüyen çocuklara çift dilli denir.

Beslenme Şeklimiz Fonksiyonel Beslenmedir. Kurumumuzda rafine şeker kullanılmaz. Zeytinyağı ve tereyağı dışında yağ bulunmaz. Sabah kahvaltılarımızda süt bulunmaz. Yoğurdumuz ev yapımıdır, kendimiz üretiriz. 0 numara yumurta kullanılır, pasta, şuruplu tatlı kremalı ürünler bulunmaz. Ürünlerimizde gluten olabildiğince minimum düzeydedir, dolayısı ile tadı normal ürünlere göre farklıdır. Çocuklarımızın sağlıklı ürünlere evde alışık olmaması durumunda; beslenme değişikliği oluşturmayı süreç içinde psikoloğumuz eşliğinde gerçekleştiririz. Ebeveynlerimizin bu konuda iş birliği ve evde de bu beslenme şekline uygun davranmaları çocuklarımıza sağlıklı beslenme konusunda kültür oluşturmamızı kolaylaştıracaktır. Düş Mucitleri sadece eğitim vermek ile kalmaz; çocuklarımıza beslenme kültürü ve yaşam felsefesi kazandırır, dolayısı ile kültürün ve felsefenin oluşması sürekliliğe bağlıdır.

2 yaşında başlayıp; 6 yaşında mezun olan çocuklarımız hem kendileri ve çevreleri için sağlıklı beslenme kültürü hem de Muci Eğitim felsefesini alarak toplumda fark yaratan geleceğimiz için yeşili koruyan ve sorgulayan bireyler olmak için alt yapıyı kazanır.

Düş Mucitleri Felsefesinde gösteri hazırlamak yoktur. Okulumuzda ebeveynler ile Doğum günü kutlanmaz, dışarıdan pasta ve gıda kabul edilmez. Çocuklarımızın özel Doğum günü kutlamalarına maalesef ki eşitlik ve objektif ilkesi gereği öğretmenlerimiz ve/veya personelimiz katılım gösterememektedir. Aynı şekilde öğretmenlerimizin ve personelimizin öğrencileri ile dışarda özel görüşmesi Düş Mucitleri etik ilkelerine aykırıdır. “Remida Festivali” gibi çocukların başkalarını eğlendirdiği değil, çocukların gönüllerince eğlendiği etkinlikler mevcuttur. Çocuklarımızı sürece değil; sonucun mükemmelliğine odaklayan “Portfolyo Sunum Etkinlikleri” yerine; ebeveynleri ile gerçekleştirdikleri keyifli atölyeler planlanır.

Düş Mucitleri felsefesinde don ve fırtına olmadığı sürece çocuklarımız her gün acık havada, toprak ile ve su ile zaman geçirir. Sizlerden bu yüzden bolca yedek kıyafet isteriz. Yağmur botu ve tulum olmazsa olmazlarımızdır. Gün içinde çocuklarımız sınıf dışında, hareket koordinasyon alanlarında ve keşif alanlarında 2 saatten fazla zaman geçirir. Açık havada geçirilen süreler kazanım ve göstergeler doğrultusunda çocuk meraklarına dayanır.

Evet Reggio veya herhangi bir alternatif eğitime yönelik fakültelerde maalesef uzmanlık eğitimi verilmemektedir. Dolayısı ile bu tip bir eğitim için kurumların eğitmen kadrosunun olması çok önemlidir. Bu sadece alternatif eğitim için değil tüm eğitim türlerinde zaten çok önemli bir unsurdur.

Kurumumuzda uzun yıllar Reggio ilhamlı yurtdışı eğitimleri almış ve bu felsefeyi uygulamış Düş Mucitleri Öğretmen Akademisinde de sürekli öğretmenlerimize uygulamalı ve teorik eğitim ve süpervizörlük yapan Danışma Kurulu vardır.

Aynı zamanda kurumumuzda sürekli bulunan Kurucu Temsilcimiz ’de uzun yıllar bu eğitimi almış bir eğitimci olduğu için öğretmenlerimize sürekli koçluk yapmaktadır.

Öğretmenlerimiz dönem başı ve yıl boyunca sürekli yoğun eğitimlerden geçerler. Havuzumuzda sürekli bu eğitimlere katılım gösteren yedek öğretmenlerimiz mevcuttur.

Felsefeyi içselleştirmek ve uygulamak belirli bir entelektüel kapasite gerektirdiği için kurumumuzda sadece alandan ve üniversite mezunu öğretmenler çalışmaktadır.

Hemen Bizimle İletişime Geçin